Rok 2020 na rynku nieruchomości – bez wróżenia z fusów

Kilka dni temu mieliśmy możliwość, jako eksperci, odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących prognoz dla rynku nieruchomości będąc gośćmi porannego programu w TVP3 Warszawa. Mimo lekkiego stresu związanego z obecnością kamer rozmowa o trendach mieszkaniowych, jak zawsze, sprawiła nam wielką przyjemność. Po kilku sekundach zapomnieliśmy, że jesteśmy w studiu telewizyjnym, starając się zarazić widzów i prowadzących program optymizmem.

Ta wizyta skłoniła nas do refleksji oraz podsumowania obserwacji i prognoz na ten właśnie rozpoczęty rok. Nie lubimy wróżenia z fusów, cenimy za to konkretne dane i własne doświadczenie, dlatego nasze pozytywne przesłanie na rok 2020 przekazujemy tutaj.

Najbliższych dwanaście miesięcy nie powinno znacząco różnić się od poprzednich lat. Zapowiada się bardzo ciekawy, a jednocześnie stabilny rok dla rynku nieruchomości. Ceny mieszkań oczywiście wzrosną, ale w tym roku już powoli, co pozwoli uniknąć drastycznych i dotkliwych zmian. Ostatnie lata upłynęły na stopniowych podwyżkach wartości nieruchomości. W ciągu 4 lat ceny mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w stolicy o 22% według danych portalu Otodom. W skali kraju w tym samym okresie podwyżki cen mieszkań na rynku wtórnym wyniosły także 22%, można więc powiedzieć, że Warszawa – choć najdroższa – jest dokładnym odbiciem ogólnokrajowych trendów, jak podaje portal Otodom.

Klienci niejednokrotnie pytają nas, czy warto wyczekiwać spadku cen. Na ten moment nic nie zapowiada wielkich zmian, ani nie zwiastuje kryzysu, czekając możemy jedynie przegapić jakąś interesują ofertę.

Agnieszka Zakrzewska, Katarzyna Herman-Janiec, agent nieruchomości En Casa

Stabilizacja przez ostatnie lata to preferencje Polaków. Według badania Kantar dla Otodom, poszukujący w skali kraju najczęściej od wielu lat interesują się powierzchniami 41-50 mkw (38%), w drugiej kolejności 51-60 mkw (31% ), w trzeciej – 26-40 mkw (28%). Czyli na topie cały czas są mieszkania 2-pokojowe ok 45 mkw. Trend zmienia się wraz z wiekiem potencjalnych nabywców. Rodziny chętniej sięgają po większe lokale, z kolei inwestorzy niezmiennie poszukują kawalerek i mieszkań do 40 mkw w centrum lub blisko węzłów komunikacyjnych.

Z kolei stopniowy progres zaobserwujemy w kwestii sposobu obrotu nieruchomościami. Coraz więcej osób decyduje się na współpracę z agencjami i pośrednikami, tutaj widać tendencję wzrostową. Dotyczy to zarówno współpracy z biurami nieruchomości premium, takimi jak En Casa, które przejmują praktycznie cały ciężar poszukiwań i transakcji, a także agencjami nieruchomości specjalizujących się w pośrednictwie rynku nieruchomości popularnych. Zauważamy, że minimalizacja stresu związanego ze sprzedażą lub kupnem mieszkania staje się niekiedy istotniejsza dla naszych klientów, niż satysfakcja płynąca z samodzielności i pozornej oszczędności pieniędzy. Na współpracę z biurami coraz częściej decydują się nawet klienci z bogatym doświadczeniem w zakresie obrotu nieruchomościami.

Katarzyna Herman-Janiec, Agent nieruchomości En Casa

Wierzymy, że rok 2020 będzie rokiem ekscytującym i obfitującym w interesujące oferty. Jest to dobry czas na inwestycje i stabilne zmiany, gdyż jedyne co możemy stracić to cenny czas, a przez to też ciekawą okazję. Mamy nadzieję, że jako eksperci do spraw nieruchomości En Casa będziemy mogli pomagać naszym klientom w celnym inwestowaniu w tym sprzyjającym czasie.

A jeśli już dzisiaj myślisz o zakupie nieruchomości to sprawdź nasze oferty [najnowsze oferty] lub wybierz się na najbliższy Dzień Otwarty. Już w sobotę 18.01.2020 będziesz miał okazję zobaczyć nowoczesne mieszkanie na Żoliborzu. [sprawdź wydarzenie]