Dlaczego warto dobrze wycenić wartość nieruchomości?

Odpowiednia wycena wartości nieruchomości jest kluczową kwestią w procesie sprzedaży. Cena nie powinna być za wysoka, bo nie chcemy przecież czekać zbyt długo na kupca, nie powinna być także za niska – bo nie warto stracić naszych pieniędzy. 

O czym należy pamiętać przy określaniu wartości nieruchomości? W jaki sposób zrobić to poprawnie? Poniżej znajdziecie kilka słów na ten temat. Zapraszamy do lektury. 

Cena nieruchomości

Na samym początku, określając cenę naszej nieruchomości, musimy porównać ją z cenami rynkowymi. To rynek określa jej realną wartość. Możemy to zrobić poprzez porównanie cen za sprzedaż innych nieruchomości w konkretnej okolicy, o podobnych parametrach. Jest to jednak trudne dla właścicieli, gdyż większość z nich nie ma dostępu do wiedzy o cenach transakcyjnych. Można także sprawdzić ceny ofertowe podawane w ogłoszeniach nieruchomości publikowanych głównie w Internecie. Niestety nie zawsze są to kwoty, za które rzeczywiście te nieruchomości zostały sprzedane.

Chcemy podzielić się z wami dwoma, sprawdzonymi sposobami na uzyskanie wiarygodnej informacji o wysokość ceny nieruchomości: 

Operat szacunkowy

Zamówienie u rzeczoznawcy majątkowego operatu szacunkowegoTo dokument w formie pisemnej, którego zapisy muszą być uzasadnione, udokumentowane i zgodne ze Standardami Zawodowymi Rzeczoznawców Majątkowych oraz z przepisami prawa. Koszt takiej usługi waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Szczególnie warto jest skorzystać z tej usługi przy nieruchomości nietypowej (np. tak bardzo teraz popularne budynki poindustrialne, budynki o charakterze infrastrukturalnym jak np. latarnia morska czy wieża ciśnień, działki z prywatną plażą, dawne świątynie, wyspy). Służy to uzupełnieniu naszej wiedzy, ale także daje informację dzięki, której nie zawyżymy realnej wartości nieruchomości. Konsekwencją zawyżenia wartości, byłoby nałożenie na sobie, zbyt wysokiego obciążanie podatkowego.

Wybór agenta nieruchomości 

Kolejnych rozwiązaniem jest zgłoszenie się z tą sprawą do dobrego agenta nieruchomości. Agent ustali wartość nieruchomości na podstawie analizy aktualnych cen ofertowych na rynku biorąc pod uwagę min. właściwą lokalizację oraz znane mu ceny transakcji, które wcześniej zostały przeprowadzone przy udziale jego biura oraz biur współpracujących. Dodatkowo agent ma dostęp do specjalnych programów analizujących ceny transakcyjne. Może oprzeć się także na swoim doświadczeniu oraz doświadczeniu pozostałych osób z jego zespołu. Do sporządzenia rzetelnej wyceny nieruchomości zawsze potrzebna jest wizja lokalna oparta na dokładnym obejrzeniu domu czy apartamentu.

Zdarzają się wyjątki

W świecie ekonomii nigdy nic nie jest pewne i wszystko jest „od czegoś uzależnione”. Zdarza się więc, że dwa „prawie” identyczne mieszkania w tym samym apartamentowcu są sprzedawane w zupełnie innej cenie. Często to nie przez przypadek. Na takie sytuacje wpływa wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, m.in.: piętro, lokalizacja w budynku, strona świata, na którą wychodzą okna, wielkość balkonu lub tarasu albo jego brak, standard wykończenia oraz wiele innych.
Złota 44 - mieszkanie na wynajem z klimatyzacją

Czynniki bezpośrednie:

Przy określaniu ofertowej ceny nieruchomości należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które zależne są również od typu samej nieruchomości. Co innego weźmiemy pod uwagę, przy mieszkaniu dwupokojowym, luksusowym apartamencie, czy rezydencji zlokalizowanej pod Warszawą. Możemy jest jednak wyszczególnić kilka podstawowych czynników, które najbardziej wpływają na cenę:

  • lokalizacja/sąsiedztwo;
  • plan zagospodarowania okolicy;
  • infrastruktura oraz dostęp do komunikacji;
  • rok budowy;
  • położenie w budynku;
  • standard budynku/winda/patio/ochrona;
  • metraż oraz rozkład;
  • wielkość balkonu/tarasu;
  • standard wykończenia wnętrza;
  • potencjalny kupujący.

Jeśli sprzedającemu nie zależy na czasie i może pozwolić sobie na dłuższy proces sprzedawania nieruchomości, wówczas może ustawić cenę na poziomie wyższym niż cena rynkowa i czekać cierpliwe na klienta, którego ta nieruchomość złapie za serce. Trzeba tu jednak uważać, aby długi czas oczekiwania nie wpłynął na dewaluację wartości nieruchomości z uwagi na zachodzące zmiany w okolicy, sąsiedztwie i w samej nieruchomości. Często także zapominamy o tym, że klienci poszukują nieruchomości i przeglądają oferty miesiącami, a obecność jednej nieruchomości przez cały ten okres może negatywnie wpłynąć na ich chęć zakupu. Jeśli zależy nam na szybkiej finalizacji transakcji, a także na zdecydowanie krótszym czasie sprzedaży naszej nieruchomości, możemy zdecydować się sprzedać ją za cenę równą kwocie rynkowej lub delikatnie niższą. Cena zbyt niska może wzbudzać zaniepokojenie.

Podsumowując, cena sprzedawanej nieruchomości zależna jest od tego, jaką kwotę jest w stanie wydać na nią potencjalny nabywca oraz od tego, jaką ofertę jest w stanie zaakceptować właściciel nieruchomości. Obok tych czynników istnieje wiele innych, o których należy pamiętać wyceniając naszą nieruchomość. Dlatego też do profesjonalnego określenia wartości nieruchomości warto skorzystać z usług dobrego i doświadczonego agenta, który pomoże nie tylko dobrze rozpocząć proces sprzedaży, ale również doprowadzić do jego finalizacji. 

Zapraszamy do kontaktu z doświadczonymi agentami nieruchomości En Casa Premium Real Estate, którzy przeprowadzą Cię w sposób profesjonalny przez cały proces sprzedaży swojej nieruchomości.
Karolina Tchorek, agent nieruchomości Warszawa, Żoliborz
Jeśli natomiast potrzebujesz wyceny nieruchomości dla banku, czy urzędu niezbędne będzie spotkanie się z rzeczoznawcą , bo tylko taka osoba ma uprawnienia do wystawienia odpowiednich dokumentów